Moje publikace a principy

Od roku 2005 píši články o vědě, technologiích a on-line projektech pro magazin Technet.cz. Už je jich přes dva tisíce a tady najdete výběr těch nejzajímavějších. Kromě toho občas píši odbornější články, případně se podílím na publikacích cílených na čtenáře z akademického prostředí.

Moje články Odborné publikace Analýzy

Psaní pro mne není způsob, jak si vydělávat peníze. Tvorba textů je pro mne způsob poznávání světa, hledání souvislostí a především hledání nejlepšího způsobu prezentace těchto souvislostí. Nestačí totiž znát, jak se věci mají. V jistém ohledu je důležitější vědět, jak věci srozumitelně a přesvědčivě prezentovat.

Ukázky článků

Ve všech svých textech (pouplárních, populárně-naučných či odborných) se snažím dodržovat tyto hlavní zásady:

  • srozumitelnost – článek musí být pochopitelný pro cílové publikum, jak strukturou, tak formou
  • dohledatelnost zdrojů – věřím, že je zcela zásadní, aby čtenář mohl ověřit, z čeho autor vychází
  • důvěryhodnost – čtenář by z textu měl pochopit nejen, odkud informace čerpám, ale také proč informace čerpám odtud a že jsem si nevybral jen ty informace, které se mi zrovna hodily (ve vědě se tomu říká transparentní metodika)
  • zajímavost – už z titulku a úvodu by měl čtenář zjistit, že je pro něj článek přínostný
  • oprava chyb – autorovi záleží na tom, že v jeho textu nejsou chyby; pokud někdo chybu objeví, autor ji transparentně opraví a případně vysvětlí, jak k chybě došlo

Dobrý text je jako společný výlet. Některé lidi nemusíte přesvědčovat, aby s vámi šli na vaši oblíbenou horu, protože tu horu už znají a těší se na ní. Ale pokud s sebou chcete na vrcholek vzít i někoho, kdo tam ještě nebyl, musíte už předem ukázat, proč má ten namáhavý výšlap cenu. Dobrý komunikátor nechce po lidech, aby mu slepě důvěřovali, ale ukazuje jim, čím jim bude jejich časová investice do čtení užitečná.

Ne vždy se mi to daří. Někdy mi téma přeroste přes hlavu, já se rozepíšu a výsledkem je dlouhý text, který si užije jen ten, kdo sdílí moje nadšení. U důležitých témat si ale dávám pozor, aby byl text především užitečný pro čtenáře. Proto musí být text srozumitelný a opatřený odkazy na další zdroje. Čtenář důvěřuje novinářům, kteří se nebojí ukázat, jak pracují, z čeho vycházejí a jaké chyby udělali a jak je napravují. I díky těmto zásadám se náš Technet.cz stal nejdůvěryhodnějším českým serverem píšícím o technologiích.